Funkční trénink

Funkční cvičení pochází z rehabilitace, při níž se aplikovaly metody na posílení hlubokého stabilizačního systému těla (břišní svaly, svaly pánevního dna, bránice…)

jinými slovy:

a tím zvýšení funkčnosti a výkonnosti pohybového aparátu, zlepšení držení těla a vyrovnání svalových dysbalancí. Jelikož právě svalová nerovnováha je hlavní příčinou zranění v oblasti páteře, tak funkční tréninky jsou nejlepší prevencí a nemusí se jednat pouze o partii zad. Funkční trénink se dobře aplikuje na klienty po úrazech či po operativním zákroku.

Pokud je tělo dobře trénované na bázi funkčního tréninku, potom se významně snižuje riziko úrazu.

Trpíte bolestmi zad a šíje? Máte sedavé zaměstnání? Přijde Vám, že máte vysazený zadek, bedra napnutá jako luk nebo kulatá záda a ramena vtočená vpřed? Řešením je funkční trénink, ve kterém budete posilovat oslabené svaly a protahovat svaly zkrácené, čímž dojde ke zlepšení držení těla, zmírnění až odstranění bolestí zad a šíje a získání silného svalového korzetu.

Metody použité ve funkčním tréninku jsou velmi pestré kvůli různorodým cílům a trénovanosti svěřenců. Od „oldschoolových“ angličáků, žabáků, švihadla, medicinbalu přes vojenské drily po moderní metody unilaterálního cvičení, balistického cvičení, kontrastní metody, kettleballu, TRX, Caveman nebo Spartan tréninku…

Pokud se chcete cíleně zaměřit na trénink specifické svalové vlastnosti (maximální síla, dynamická síla, výbušnost, vytrvalost…) nebo trénovat na konkrétní událost (zápas, závod, přijímací řízení, tělesné přezkoušení), či jako sportovec doplnit svůj běžný trénink v posilovně a zlepšit tak svojí výkonnost, je funkční trénink to pravé!

Při příznivých povětrnostních podmínkách je možný outdoorový trénink - zkombinovat tahání expandérů s během, sebeobranou, posilováním s vlastním tělem a řízeným strečinkem.

Pokud doplníte trénink vhodnou stravou, tak bude dosažení Vašich plánů snazší a rychlejší.